Aloe vera recepty

Aloe vera je krásná sukulentní rostlina s blahodárnými účinky na lidské zdraví. Aloe vera je vhodná pro zdravý životní styl, domácí léčbu, výrobu produktů pro krásu a zdraví, a také pro lákavé recepty z aloe vera. Vyzkoušejte účinky této "domácí lékárničky" na vlastní kůži.

Zázrak v květináči

Aloe vera a jeho účinky jsou známy již po dlouhá staletí. Mnoho vědeckých studií nás přesvědčilo o působení aloe vera jako léčivé rostliny. Aloe vera má přes 200 aktivních látek, které jsou člověku prospěšné. Jsou známy důkazy o hojivosti gelu z aloe, také obsahuje aminokyseliny, enzymy, polysacharidy, vitamíny, minerální látky a antioxidanty.

Pro domácí spotřebu můžete aloe vera pěstovat v květináči, nejenom že budete mít krásnou dekorativní rostlinu, ale tuto "první pomoc" budete mít vždy po ruce.

Složení aloe vera

V dnešní době jsme si zvykli nakupovat vše hotové v obchodech, a tak mnozí z nás neví, jak používat rostliny, které nám sama příroda nabízí. Znalci doporučují a shodují se na tom, že čerstvý list je daleko účinnější než konzervovaný přípravek.

Vždy odřízneme spodní list rostliny, ta se časem zacelí. List aloe vera obsahuje dvě složky:

1. Slupka listů obsahuje latex, který má hořkou chuť. Při kontaktu s pokožkou může působit dráždivě a nedoporučuje se ani k běžnému užití vnitřnímu. Dříve se aplikoval jako projímadlo, ale protože může způsobovat silné křeče v trávicím traktu, od jeho laického užívání se ustoupilo.

2. Druhá složka listů je důležitější, průzračná gelová tekutina, ve které jsou právě ty nejcennější látky.

Zpracování listu aloe vera

List podélně rozpůlíme a lžičkou z něj seškrábeme gelovou vrstvu, je důležité se vyhnout slupce kvůli jejím dráždivým účinkům. Tento čistý gel pak můžeme aplikovat přímo na postižené místo na naší kůži nebo pro další zpracování k vnějšímu či vnitřnímu použití.

Recepty z aloe vera

Aloe vera má velký význam při použití v různých receptech, mezi které patří např. šťávy, dezerty, sladké pokrmy a želatiny. Pomáhá při správném trávení a hubnutí a s mnoha dalšími zdravotními problémy.

Sirup z aloe vera

Suroviny:

100 g gelu z listu aloe vera
100 g cukru

Postup:

Rozmixujeme gel z listu aloe vera v mixéru. Povaříme šťávu s cukrem na mírném plameni asi 10 minut za občasného míchání, poté přelijeme do sklenice a uchováme v chladnu. Doba trvanlivosti je cca 3 měsíce.

Použití:

Každé ráno ½ lžičky sirupu smíchaného s vodou pro povzbuzení organismu.

Kandovaná aloe vera

Suroviny:

100 g gelu z listu aloe vera
100 g cukru

Příprava:

Gel z čistého listu nahrubo naporcujeme nožem, smícháme s cukrem a dáme do sklenice se šroubovacím uzávěrem. Necháme několik dní odstát a během této doby tu a tam promícháme. Trvanlivost je cca 3 měsíce.

Použití:

Má tonizující a kompenzační účinky na žaludeční a zažívací trakt.

Aloe vera džus

Suroviny:

100 g dužiny aloe vera
300 ml pomerančového džusu
200 ml minerální vody bez bublinek
2 - 3 lžíce medu

Postup:

Dužinu aloe vera vložíme do mixéru, přidáme med, džus, minerální vodu a vše promixujeme.

Med z aloe vera

Suroviny:

3 listy aloe
med

Příprava:

Aloe vera omyjeme a zbavíme bodlin, na 10 dní uložíme aloe listy do lednice. Následně je zbavíme slupky a v hmoždíři utřeme na kaši. Přidáme med v poměru 2 díly medu na 1 díl kaše. Vše dáme do kastrůlku a za stálého míchání několik minut ohříváme při nízké teplotě. Směs nesmí začít vařit. Necháme vychladnout a přelijeme do zavařovací sklenice.

Použití:

Med užíváme na posílení organismu 2x denně před jídlem, jednu kávovou lžičkou.

Recepty z aloe v podobě energetických nápojů

Nápoje chutnají skvěle a jsou plné energie. Mají vysoký podíl vlákniny a jen 150 kalorií, přitom dokáží zasytit na dlouhou dobu. Recepty z aloe vera jsou vhodné hlavně pro ty, kteří se pokouší zhubnout. Doporučuje se tyto nápoje zařadit do jídelníčku jednou týdně.

Aloe vera nápoj s červenou řepou a jablkem

Suroviny:

200 g červené řepy
2 jablka
25 ml šťávy z aloe vera nebo gelu z čerstvého listu
sůl
½ čajové lžičky nastrouhaného křenu

Postup:

Oloupeme červenou řepu, rozčtvrtíme jablka a odstraníme jádřince. Řepu i jablka dáme do odšťavovače. Pokud máte gel, rovněž odšťavnit. Vmícháme šťávu z aloe vera a nastrouhaný křen, dochutíme solí.

Aloe vera nápoj s malinami a mangem

Suroviny:

½ manga
1 pomeranč
25 ml šťávy z aloe nebo gelu z čerstvého listu
100 ml medového melounu (bez slupky)
50 g malin

Postup:

Oloupeme mango a meloun, všechny ingredience dáme do mixeru a promixujeme.

Recepty z aloe vera pro krásu těla

Obklad z aloe vera se dává na opary, akné, popáleniny, bodnutí hmyzem.

Recept je jednoduchý. Stačí uříznout celý list, omýt a zbavit ho bodlin. Vždy po několika hodinách přiložíme list na postižené místo. Pokaždé odkrojíme konec listu, abychom získali čerstvou šťávu. Díky těmto obkladům opar méně bolí a hlavně se rychleji hojí.

Suché a lámavé vlasy

Po umytí vlasů si uděláme zábal z aloe vera. Množství gelu závisí na délce a hustotě vlasů, pro střední délku vlasů si připravíme100 ml - 200 ml gelu. Pokrájený gel umixujeme a vetřeme do vlasů. Zabalíme do igelitu a ručníku. Gel necháme asi půl hodiny působit a potom opláchneme. Vlasy jsou už po třech zábalech pevnější.

TIP NA DNEŠEK

Lunární kalendář na dnešní den: