Pěstování aloe vera

Aloe vera je nenáročná rostlina, kterou si bez problémů můžeme vypěstovat i doma. Při dodržení podmínek pěstování aloe vera tak můžeme mít „domácí lékárničku“ vždy po ruce.

Půda a podmínky pro pěstování aloe veraaloe vera

Rostlina aloe vera vyžaduje propustnou lehkou půdu s příměsí písku. Vhodný poměr složek půdy pro pěstování aloe vera je jeden díl kompostu, jeden díl listové půdy a jeden díl písku. Rostlina není náročná na zalévání ani vlhkost vzduchu, ale vyžaduje dostatek slunečních paprsků, proto je dobré ji umístit na okno, nejlépe směřující k jihu. Přibližně jednou za tři týdny je vhodné přidávat do půdy speciální minerální hnojivo. V zimním období zavlažujeme aloe vera jen zřídka, teplota vzduchu nesmí klesnout pod 5°C.

Pěstování aloe vera nevyžaduje žádné zvláštní úsilí. Tato pouštní rostlinka je zvyklá na sucho, a vydrží tedy i několik dní bez zalévání a jiné údržby. Přesazovat aloe vera je vhodné na jaře, kdy je třeba vyměnit jen vrchní část zeminy.

Rozmnožování aloe vera

Aloe vera se rozmnožuje semeny nebo řízky. Jarní období, kdy teploty stoupnou nad 21°C, je pro výsev ideální. Řízkování se pak provádí v létě, řízky se nechají zaschnout cca 2 dny a pak se samostatně vysadí.

„Domácí lékárnička“ vždy po ruce

Pro léčivé účinky se pěstují hlavně tři druhy aloe vera:

  • Aloe pravá
  • Aloe kapská
  • Aloe stromovitá

gel z aloe veraŠťávu z rostlin starých cca 2 roky už můžeme používat k léčbě popálenin, oparů, ekzémů, plísní, na pleťové masky, proti lupům, zažívacím potížím či jako prevenci proti mnoha bakteriálním i virovým onemocněním. Aloe vera je přírodním zdrojem mnoha vitamínů a minerálů a má pozitivní účinky na imunitní systém.

Při konzumaci aloe vera však musíme být opatrní, neboť při větším množství má silně projímavé účinky. Taktéž je při prvním vnitřním užití třeba vyzkoušet jen minimální dávku, kdyby se dostavila alergická reakce.

Gel z listů aloe vera se získá vyříznutím části listu a podélným rozříznutím. Vytékající šťávou stačí potřít postižené místo na kůži nebo šťávu nakapat do sklenice vody. Jedna čajová lžička denně je optimální množství, které pomůže při mnoha obtížích nebo při detoxikaci organismu.   

Nejčastější chyby při pěstování aloe vera

  • příliš mnoho vody
  • vlhký vzduch
  • nedostatek slunečních paprsků
  • umístění v průvanu
  • nevhodná těžká nepropustná půda

TIP NA DNEŠEK

Lunární kalendář na dnešní den: